8A Conference Login Here  
Member Schools Conference Schedules
 
Calendar
  
 

Calendar

 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Tuesday, Dec 10, 2019
Time Event Location Details
TBD  Basketball:Girls Varsity Tournament BGMR vs. Northland Community & Technical College @ NCTC 
3:00pm Basketball:Girls Varsity Game Goodridge/Grygla-Gatzke vs. Sacred Heart High School @ NCTC TRF 
4:30pm Basketball:Girls 7th & 8th Game Warren/Alvarado/Oslo vs. Crookston @ Crookston 
4:30pm Basketball:Girls C Game  (Time Changed) Crookston vs. East Grand Forks Green Wave @ East Grand Forks High School 
4:30pm Basketball:Girls 7th & 8th Game Fosston vs. Thief River Falls @ Franklin Middle School - TRF 
1 game per grade. 7th followed by 8th.
4:30pm Basketball:Girls 7th & 8th Game Warren/Alvarado/Oslo vs. Crookston @ HES Gym 
4:30pm Basketball:Girls 7th & 8th Game Fertile-Beltrami vs. Red Lake Falls @ Red Lake Falls Community Hall 
4:30pm  Basketball:Boys 7th Game  (Cancelled) Stephen-Argyle Central vs. Sacred Heart High School @ Sacred Heart High School 
4:45pm Basketball:Girls 7th & 8th Game Roseau vs. Northern Freeze @ Karlstad High School 
4:45pm Basketball:Girls C Game Roseau vs. Northern Freeze @ Karlstad High School 
4:45pm Basketball:Girls Varsity Tournament BGMR vs. Fisher-Climax @ NCTC 
4:45pm Basketball:Boys C Game East Grand Forks Green Wave vs. RLC Basketball @ Plummer High School 
5:00pm Basketball:Boys JH Game Roseau vs. Kittson County Central @ Lancaster High School 
One combined game
5:00pm Basketball:Boys 7th & 8th Game Roseau vs. Kittson County Central @ Lancaster High School 
5:00pm Basketball:Boys 9th Game Thief River Falls vs. Park Rapids Area. @ Park Rapids Area High School 
5:00pm Basketball:Boys 7th & 8th Game BGMR vs. Warroad @ Warroad High School 
5:00pm Ice Hockey:Girls JV Game Crookston vs. Bemidji @ Bemidji Hockey Arena 
5:15pm Ice Hockey:Boys Var/JV Game Bemidji vs. Thief River Falls @ Ralph Engelstad Arena - TRF 
JV@5:15, Var@7:30(Food Shelf Night. Bring an item and get $1 off your admission)
5:30pm Basketball:Boys 7th & 8th Game  (Time Changed) Thief River Falls vs. Fosston @ Fosston High School 
7th followed by 8th.
5:30pm  Basketball:Girls 9th Game  (Cancelled) Perham-Dent Public Schools vs. Thief River Falls @ Lincoln High School - TRF 
5:30pm Basketball:Boys 8th Game Stephen-Argyle Central vs. Sacred Heart High School @ Sacred Heart High School 
5:30pm Ice Hockey:Boys JV Game East Grand Forks Green Wave vs. Crookston @ Crookston Sports Center 
5:30pm Wrestling:Boys Var Quadrangular Crookston vs. Grand Forks Central @ Grand Forks Central 
RR 2016, Crook 2017, Grafton 2018, GFC 2019, RR 2020, Crook 2021
6:00pm Basketball:Girls JV Game Crookston vs. East Grand Forks Green Wave @ East Grand Forks High School 
6:00pm Basketball:Boys Var/JV Game Roseau vs. Kittson County Central @ Lancaster High School 
6:00pm Basketball:Girls Var/JV Game Perham-Dent Public Schools vs. Thief River Falls @ Lincoln High School - TRF 
JV followed by Varsity. (POTN & 1/2 time game #1 of 4)
6:00pm Basketball:Girls JH Game  (Time Changed) Kittson County Central vs. North Border @ North Border High School 
One combined JH game
6:00pm Basketball:Boys Var/JV Game Thief River Falls vs. Park Rapids Area. @ Park Rapids Area High School 
JV followed by Varsity
6:00pm Basketball:Boys Var/JV Game East Grand Forks Green Wave vs. RLC Basketball @ Plummer School 
6:00pm Basketball:Boys JV Game Stephen-Argyle Central vs. Sacred Heart High School @ Sacred Heart High School 
6:00pm Basketball:Girls Var/JV Game Roseau vs. Northern Freeze. @ Tri-County High School-Karlstad 
6:00pm Basketball:Boys JV Game BGMR vs. Warroad @ Warroad High School 
6:00pm Ice Hockey:Boys Var/JV Game Roseau vs. Moorhead @ Moorhead High School 
6:00pm Ice Hockey:Girls Var/JV Game Moorhead vs. Roseau @ Roseau Ram Center 
6:00pm Swimming:Boys V/JV/JH Meet Thief River Falls vs. Bemidji @ Bemidji High School 
(rotate every year)
6:30pm Pep Band: HS Event None vs. Thief River Falls @ Ralph Engelstad Arena - TRF 
Boys Hockey 7:30 game time
7:00pm Ice Hockey:Girls Var Game Crookston vs. Bemidji @ Bemidji Hockey Arena 
7:00pm Ice Hockey:Boys Varsity Game Red Lake Falls vs. Kittson County Central @ Hallock Ice Arena 
7:00pm Ice Hockey: Varsity Game Red Lake Falls vs. Kittson Central @ Kittson Central High School 
7:00pm Wrestling:Boys Var/JV Dual Roseau vs. Pembina County North @ Walhalla 
7:30pm Basketball:Girls Var Game Crookston vs. East Grand Forks Green Wave @ East Grand Forks High School 
7:30pm Basketball:Girls 9th/JV/Var Game Crookston vs. East Grand Forks Green Wave @ East Grand Forks Senior High School 
JV @ 6:00 C @ 4:30
7:30pm Basketball:Girls Var/JV Game Roseau vs. Northern Freeze. @ Karlstad High School 
7:30pm Basketball:Boys Var/JV Game Roseau vs. Kittson County Central @ Lancaster High School 
7:30pm Basketball:Girls Varsity Game Walker-Hackensack-Akeley vs. Laporte @ Laporte High School 
7:30pm Basketball:Girls Var/JV Game  (Time Changed) Kittson County Central vs. North Border @ North Border High School 
No JV game
7:30pm Basketball:Boys 9th/JV/Var Game Red Lake County Central vs. East Grand Forks Green Wave @ Plummer School 
JV @ 6:00 C @ 6:00
7:30pm Basketball:Boys Var Game Stephen-Argyle Central vs. Sacred Heart High School @ Sacred Heart High School 
7:30pm Basketball:Boys Varsity Game BGMR vs. Warroad @ Warroad High School 
7:30pm Ice Hockey:Boys Var/JV Game Crookston vs. East Grand Forks Green Wave @ Crookston Civic Arena 
JV @ 5:30
7:30pm Ice Hockey:Boys Var Game East Grand Forks Green Wave vs. Crookston @ Crookston Sports Center 
7:30pm Ice Hockey:Girls Var/JV Game Detroit Lakes vs. East Grand Forks Green Wave @ East Grand Forks Civic Center 
JV @ 5:30
7:30pm Wrestling:Boys Var Quadrangular Crookston vs. Red River @ Grand Forks Central 

     


      View: 
December  2019
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 
View Schedules: